Rozwijanie aktywności badawczej w klasie Ib

ROZWIJANIE AKTYWNOŚCI BADAWCZEJ W KLASIE Ib

Z końcem października uczniowie kl. Ib założyli hodowlę cebuli na szczypiorek. Swoich hodowli doglądali z zainteresowaniem, a zauważone zmiany łatwo wymieniali i komentowali z wielka pasją i radością.

Po tygodniu od założenia hodowli cebuli dzieci zauważyły, że:

- woda zmieniła barwę na brązową

- wody ubyło bo parowała i „cebula piła”

- zewnętrzna osłonka cebuli popękała

- urosły, wydłużyły się korzenie

- u niektórych cebul wyrósł szczypior.

Po 1,5 tyg. Obserwacji wymieniły, że zaszły następujące zmiany:

- jeszcze mniej wody

- jeszcze dłuższe korzenie

- u cebul ze szczypiorem jego długość się zwiększyła

- u jednej z cebul pojawił się kiełek szczypioru.

Kiedy minął prawie miesiąc od założenia hodowli badacze zauważyli, że: większość cebul wypuściła szczypior, jedna cebula zgniła, są jeszcze cebule, które potrzebują jeszcze więcej czasu do wyrośnięcia szczypiorku.

Powyższe działania miały na celu samodzielne założenie powyższej hodowli oraz prowadzenie prostych obserwacji przyrodniczych, i to się dzieciom udało.

A kanapka ze szczypiorkiem własnej hodowli – bezcenne, i zdrowe!

Bardzo dziękuje Rodzicom, za zaopatrzenie dzieci w „zestaw do założenia hodowli”.

Żaneta Słodzinka