Było w lutym... Wspomnienia Ib

BYŁO W LUTYM…WSPOMNIENIA I b

W lutym przypadało święto, wprawdzie nie o polskich korzeniach i tradycjach, ale miłe i sympatyczne. Mowa o Walentynkach. 12 lutego w naszej klasie z tej okazji był słodki upominek dla każdego – lizak serduszko – a ile radości sprawił… Przy tej okazji nadarzyła się również możliwość, aby nieco przybliżyć dzieciom pochodzenie tego święta.
Natomiast tydzień później, 19 lutego, naszą klasę odwiedziła Pani Agnieszka Świderska – Mocek, mama Franka, a na co dzień także pracownik naukowy na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Dzieci eksperymentowały z naszym gościem – chemikiem oraz miały możliwość obserwacji doświadczeń zarówno chemicznych, jak i fizycznych, takich jak: badanie zjawiska elektrostatyczności i ciężaru powietrza, rozpuszczanie metalu-litu-w wodzie, spalanie metalu-magnezu, miedziowanie gwoździ, a także eksperymenty o tajemniczych nazwach np. „krwawiący gwóźdź”, „wytryskujący błękit”, „pioruny w probówce”, „pasta dla zębów dla słonia”, „pływający-płonący banknot”.
Pani naturalnie rozpoczęła od zasad BHP w laboratorium. Każdy z uczniów otrzymał również na czas doświadczeń fartuch i okulary ochronne.
Dzieci przez cały czas były żywo zainteresowane eksperymentami, komentowały, próbowały wyciągać wnioski i zadawały pytania.
Zajęcia były dla uczniów żywą lekcją chemii i fizyki, a dzieci po niej były bardzo zadowolone. Taka lekcja bardzo im się podobała.

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za ciekawe eksperymenty, pomysł i wyjście z inicjatywą spotkania, za poświęcony czas oraz „wpisanie się” w tematykę zajęć.
                                                                                                                                                      Żaneta Słodzinka