W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła brała udział w pierwszej edycji projektu edukacyjnego finansowanego ze środków Unii Europejskiej „e Szkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”.
W realizację projektu zaangażowanych było 24 uczniów klas piątych i szóstych, a zajęciami kierowały: Małgorzata Kisielińska i Agnieszka Gibaszek, prowadząc je metodą projektu.
Wspólnie tworzyliśmy Cyfrową Dziecięcą Encyklopedię Wielkopolan – czyli zbiór multimedialnych wpisów, poświęconym wybitnym postaciom wywodzącym się z naszej gminy.
Cztery zespoły sześcioosobowe Szkoły Podstawowej nr 1 stworzyły autorskie wpisy multimedialne poświęcone: Witoldowi Siwińskiemu, Alojzemu Bątkiewiczowi, Cyrylowi Sroczyńskiemu i Wacławowi Roszakowi, które zostały poparte badaniami, poszukiwaniami źródeł informacji oraz wywiadami i spotkaniami z osobami, które przyczyniły się do stworzenia pełnego obrazu danej osoby. W encyklopedii pojawią się dzięki temu noty biograficzne wzbogacone o zdjęcia, filmy, wywiady.
Projekt CDEW był dla nas interdyscyplinarną przygodą naukową, która połączyła wiedzę szkolną z zakresu historii, geografii, przyrody czy języka polskiego z kompetencjami interdyscyplinarnymi uczniów. Celem tego projektu jest oczywiście:
· rozwój kształcenia i kompetencji w regionie,
· wyrównanie szans edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty,
· wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Głównym celem projektu jest wdrożenie w szkole programów rozwojowych w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz zbudowanie doskonałego narzędzia promocji regionu – narzędzia stworzonego w całości przez samych uczniów. W encyklopedii pojawią się przecież noty biograficzne najciekawszych i najwybitniejszych postaci naszej gminy, zarówno historycznych jak i żyjących obecnie.
Kolejnym istotnym celem projektu jest wyposażenie naszej placówki w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz zapewnienie dostępu do Internetu wszystkim uczniom. W trakcie I edycji projektu powstała sala lekcyjna z komputerami, szkolna serwerownia, a budynek główny został objęty siecią bezprzewodową. Szkoła otrzymała też 2 laptopy i 3 tablety, które służyły zespołom w czasie pracy nad realizacją projektu, w efekcie którego powstanie encyklopedia dostępna dla wszystkich oraz interaktywna mapa Wielkopolski.
Uczniowie uczestniczący w projekcie mieli też możliwość zaangażować się w stworzoną przez siebie grę dydaktyczną, będącą jednym z elementów konkursu na najlepszy wpis multimedialny.