Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustawiony przez UNESCO w 1999 roku. Podstawowym przesłaniem tego święta jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

W naszej szkole po raz pierwszy zorganizowane zostały obchody tego ważnego święta. W piątek 21 lutego odbył się Dzień Języka Polskiego pod hasłem „Pięknie mówię i piszę”. Uczniowie klas IV-VII w czasie dwóch godzin lekcyjnych wykonywali zadania, które pokazać miały, jak dobrze znają tajniki naszego ojczystego języka. Wszystkie polecenia wykonywane były w grupach.

Rozpoczęto od testu gwarowego „Godamy po naszymu”. Okazało się, że gwara poznańska nie jest tak prosta dla współczesnych nastolatków. Niełatwo było odgadnąć, czym jest petronelka, szabel czy antrejka. Następnie młodzież skupiła się na poprawności językowej i wcieliła się w poszukiwaczy błędów. Uczniowie rozwiązali też krzyżówkę, która sprawdzała, czy dobrze pamiętają przeczytane w poprzednich latach lektury i omówione zagadnienia gramatyczne oraz poetyckie. Nie mogło również zabraknąć samodzielnego, kreatywnego tworzenia. Czwartoklasiści wykonywali plakaty zachęcające do czytania. Natomiast uczniowie klas V-VII musieli wcielić się w prawdziwych poetów i ułożyć rymowane wierszyki zachęcające do sięgnięcia po książkę. Na koniec każdy mógł dowiedzieć się czegoś nowego o polszczyźnie, dzięki wyświetlanym filmikom. Klasy IV-VI obejrzały ciekawostki udostępnione na kanale Polimaty, a klasa VII zapoznała się z „Błyskawicznymi dziejami polszczyzny”.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonywanie przygotowanych zadań. Jednak to nie koniec atrakcji związanych z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego! Przed nami jeszcze prawdziwe spotkanie z bohaterami znanych nam książek dla dzieci i młodzieży. Druga część obchodów już we wtorek – na pewno nie będzie nudno!

Małgorzata Kisielińska

Kinga Łusiewicz