Szkoła Podstawowa nr 1
im. Janusza Korczaka
we Wronkach

"Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał wielkich przeżyć i wiele myśli."

Janusz Korczak

Uwaga sanepid ostrzega - kleszcze coraz bardziej groźne!

 UWAGA – SANEPID OSTRZEGA – KLESZCZE CORAZ BARDZIEJ GROŹNE !!!

                Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia – przypadającego 7 kwietnia i rozpoczynającego w danym okresie działania wymagające szczególnej uwagi – są choroby przenoszone przez wektory.

Termin choroby przenoszone przez wektory obejmuje różnego typu schorzenia, które są wywołane przez patogeny przenoszone przez organizmy takie jak komary, muchy piaskowe czy kleszcze. Europejczycy nie uchronią się przed chorobami przenoszonymi przez wektory.
W związku z tym 7 kwietnia 2014 r., podczas Światowego Dnia Zdrowia, WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) apeluje o podjęcie działań mających na celu ochronę przed tymi chorobami.

Na terenie Polski do chorób typu wektorowego należy borelioza, którą wywołują kleszcze. Jako że Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna nasiliła komunikaty o zwiększonej, nawet 2-krotnie, zachorowalności na tę chorobę – tym bardziej teraz, przed wakacjami – w naszej szkole również zostały podjęte działania przestrzegające.

Została w tym celu zorganizowana wystawa, w miejscu łatwo dostępnym zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – przedstawiająca tematykę chorób wektorowych, z naciskiem na boreliozę.

                W trosce o zdrowie naszej społeczności szkolnej, a także w związku z działaniami zmierzającymi do otrzymania tytułu Szkoły Promującej Zdrowie oraz aby małe ukąszenia nie okazały się dużym problemem, taka edukacja jest bardzo konieczna.

                                                                                                                                                    Żaneta Słodzinka

 

 

RODO
e-Dziennik

Projekty i programy